Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2819
The KL2819 Bus Terminal has 16 digital output channels for the switching of 24 V loads up to 0.5 A. The integrated diagnostics can be evaluated by the controller and indicated by the LEDs. Overtempera…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2819 Bus Terminal has 16 digital output channels for the switching of 24 V loads up to 0.5 A. The integrated diagnostics can be evaluated by the controller and indicated by the LEDs. Overtemperature and the lack of a voltage supply to the terminal
Specification
| Connection Technology | 1-wire |
|---|---|
| Number Of Outputs | 16 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Short Circuit Current | typ. 1 A |
| Breaking Energy | 150 mJ/channel |
| Reverse Voltage Protection | yes |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Output Stage | push (high-side switch) |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 50 mA + load |
| Current Consumption K Bus | typ. 80 mA |
| Bit Width In The Process Image | 16 bit output and diagnostics |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2819” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.