Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2798
The digital KL2798 Bus Terminal provides eight switches that can be used like a relay contact for AC/DC voltages. The electronic switch is realized through high-performance MOSFET transistors with low…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The digital KL2798 Bus Terminal provides eight switches that can be used like a relay contact for AC/DC voltages. The electronic switch is realized through high-performance MOSFET transistors with low switch-on resistance. The switch itself is not
Specification
| Connection Technology | 2-wire |
|---|---|
| Number Of Outputs | 8 x make contacts |
| Max. Output Current | 2 A per channel (∑ 10 A) |
| Breakdown Voltage | 80 V |
| Peak Current | 5 A (100 ms), 50 A (10 ms) |
| Short Circuit Current | not short-circuit proof, see peak current |
| Reverse Voltage Protection | – |
| Isolation Voltage (Channel/Channel) | 200 V |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Switching On Speed | typ. 1.8 ms, max. 5 ms |
| Switching Off Speed | typ. 30 ms, max. 50 ms |
| On Resistance | typ. 0.03 Ω |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | 80 mA |
| Bit Width In The Process Image | 8 outputs |
| Special Features | substitute for relay contacts, potential-free |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2798” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.