Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2722
The KL2722 output terminal uses a power switch to control mains voltage from 12 to 230 V AC. The switching element is a triac, which is connected to the power contact potential. As a semiconductor swi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2722 output terminal uses a power switch to control mains voltage from 12 to 230 V AC. The switching element is a triac, which is connected to the power contact potential. As a semiconductor switch, it is not subject to wear. The steady load
Specification
| Connection Technology | 4-wire |
|---|---|
| Number Of Outputs | 2 x make contacts, mutually locked |
| Nominal Voltage | 12…230 V AC |
| Load Type | ohmic, inductive |
| Max. Output Current | 1 A (leakage current: typ. 0.8 mA, max. 1.5 mA) per channel |
| Rotating Field Frequency | 47…63 Hz |
| Surge Voltage Protection | > 275 V AC |
| Peak Current | 40 A (16 ms), 3 A (30 s) |
| Switch On Time | 0.1…10 ms, zero crossing |
| Switch Off Time | T/2 |
| Residual Voltage | max. 1.5 V |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field voltage), 3750 V AC (1 min.) |
| Leakage Current (Off State) | typ. 0.8 mA, max. 1.5 mA |
| Current Consumption Power Contacts | only leakage and load current |
| Current Consumption K Bus | typ. 10 mA |
| Bit Width In The Process Image | 2 outputs |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | reverse motors (blinds) |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2722” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.