Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2701
The KL2701 output terminal uses an electronic load relay to switch a mains voltage of up to 230 V AC/DC with an output current of 3 A. The switching element is a high-power MOSFET, which is connected…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2701 output terminal uses an electronic load relay to switch a mains voltage of up to 230 V AC/DC with an output current of 3 A. The switching element is a high-power MOSFET, which is connected to the power contact potential. As a semiconductor
Specification
| Connection Technology | 2-/3-/4-wire |
|---|---|
| Number Of Outputs | 1 x make contact |
| Nominal Voltage | 0…230 V AC/DC |
| Load Type | ohmic, inductive |
| Max. Output Current | 3 A steady load |
| Surge Voltage Protection | from 400 V AC |
| Peak Current | 5 A (20 s), 50 A (100 ms) |
| Switching Current | peak current: 5 A (20 s), 50 A (100 ms) |
| Recommended Fuse | ≤ 10 A fast fuse |
| Contact Resistance | 0.1 Ω typ. |
| Switch Off Time | 2…4 ms |
| Residual Voltage | (100 mΩ) |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field voltage), 2500 V AC (1 min.) |
| Leakage Current (Off State) | 1 mA |
| Switching Speed | typ. 1.65 ms, 5 ms max. |
| Current Consumption Power Contacts | only leakage and load current |
| Current Consumption K Bus | typ. 65 mA |
| Bit Width In The Process Image | 2 outputs |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2701” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.