Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2652
The KL2652 output terminal has two relays, each featuring a change-over contact. The relay contact can be used universally for switching devices requiring mains power up to 230 V AC or 300 V DC. The K…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2652 output terminal has two relays, each featuring a change-over contact. The relay contact can be used universally for switching devices requiring mains power up to 230 V AC or 300 V DC. The KL2652 Bus Terminal is equipped with potential-free
Specification
| Number Of Outputs | 2 x change-over |
|---|---|
| Nominal Voltage | 230 V AC (max. switching voltage 250 V AC/300 V DC) |
| Switching Voltage Max. | 250 V AC, 300 V DC |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 5 A per channel |
| Switching Current | max. 1 A AC/1 A DC at 40 V DC; max. 0.15 A at 300 V DC (UL: max. 230 V AC, 1 A) |
| Minimum Permitted Load | 100 mA at 12Â V |
| Lamp Test, Electronic Ballast | max. 6 A starting current |
| Electrical Isolation | 1.5 kV (K-bus/field potential); 2.5 kV rated surge voltage, overvoltage category III |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 90 mA |
| Bit Width In The Process Image | 2 outputs |
| Max. Switching Frequency | 6/min. (at rated load) |
| Operating Cycles Mech. (Min.) | 5 x 106 |
| Operating Cycles Electr. (Min.) | 1 x 106 (1Â A/250Â VÂ AC) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | reverse switching realizable |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2652” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.