Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2634
The KL2634 output terminal has four relays, each of which has a single contact. The relay contact is suitable for use at up to 250 V AC or 30 V DC. The Bus Terminal indicates its signal state by means…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2634 output terminal has four relays, each of which has a single contact. The relay contact is suitable for use at up to 250 V AC or 30 V DC. The Bus Terminal indicates its signal state by means of light emitting diodes. The KL2634 is equipped with
Specification
| Connection Technology | relay output |
|---|---|
| Number Of Outputs | 4 x make contacts |
| Nominal Voltage | 250 V AC/30 V DC |
| Load Type | ohmic, inductive |
| Max. Output Current | 4 A per channel |
| Switching Current | 4 A AC/DC (ohmic)/2 A AC/DC (inductive) |
| Ohmic Switching Current | 4Â AÂ AC/DC per channel |
| Inductive Switching Current | 2 A AC/DC per channel |
| Minimum Permitted Load | 0.1Â mA at 0.1Â VÂ DC (at 120 operations/min.) |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 120 mA |
| Bit Width In The Process Image | 4 outputs |
| Operating Cycles Mech. (Min.) | 2 x 107 (at 18 x 103 switching cycles per hour) |
| Operating Cycles Electr. (Min.) | 1 x 105 (3Â A/30Â VÂ DC ohmic load) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2634” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.