Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2602-0010
The KL2602-0010 output terminal has two relays each of which has a single contact. The relay terminal is designed for soft switching at the zero voltage crossing to protect the contacts and is particu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2602-0010 output terminal has two relays each of which has a single contact. The relay terminal is designed for soft switching at the zero voltage crossing to protect the contacts and is particularly suitable for capacitive loads such as LED lamps.
Specification
| Connection Technology | relay output |
|---|---|
| Number Of Outputs | 2 x make contacts for power contact |
| Nominal Voltage | 230 V AC/30 V DC |
| Load Type | ohmic, inductive, capacitive |
| Switching Current | 5 A AC/DC per channel |
| Inductive Switching Current | 2 A AC/DC per channel |
| Minimum Permitted Load | 0.1 mA at 0.1 V DC |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Current Consumption Power Contacts | load-dependent |
| Current Consumption K Bus | typ. 80 mA |
| Bit Width In The Process Image | 2 outputs |
| Operating Cycles Mech. (Min.) | 2 x 107 |
| Operating Cycles Electr. (Min.) | 8 x 104 (5Â A/30Â VÂ DC or 5 A/250 VÂ AC and ohmic load) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | soft switching at zero voltage crossing significantly extends service life with AC voltage supply |
| Weight | approx. 85 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2602-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.