Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2552
The KL2552 Bus Terminal enables direct operation of two DC motors. It is galvanically isolated from the K-bus. The speed is specified by the automation device via a 16 bit value. Connection of an incr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2552 Bus Terminal enables direct operation of two DC motors. It is galvanically isolated from the K-bus. The speed is specified by the automation device via a 16 bit value. Connection of an incremental encoder enables a simple servo axis to be
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Load Type | DC brush motor, inductive |
| Number Of Channels | 2 |
| Number Of Outputs | 1 x DC motor per channel |
| Number Of Inputs | 1 x end position, 1 x encoder per channel |
| Connection Technology | direct motor connection |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 8…48 V DC (external) |
| Max. Output Current | 2 x 5 A (short-circuit proof, thermal-overload proof for both channels together) |
| Resolution | max. 10 bit current, 16 bit speed |
| Encoder Input Signal | 5…24 V DC, typ. 5 mA, single-ended |
| Pulse Frequency | max. 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation) |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 50 mA |
| Current Consumption K Bus | typ. 100 mA |
| Bit Width In The Process Image | 48 inputs/outputs: 2 x 16 bit data, 2 x 8 bit control/status |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Weight | approx. 100 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2552” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.