Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL2531
The KL2531 Bus Terminal is intended for the direct connection of different small stepper motors. The slimline PWM output stages for two motor coils are located in the Bus Terminal together with two in…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL2531 Bus Terminal is intended for the direct connection of different small stepper motors. The slimline PWM output stages for two motor coils are located in the Bus Terminal together with two inputs for limit switches. The KL2531 can be adjusted to
Specification
| Technology | compact drive technology |
|---|---|
| Load Type | 2-phase stepper motor (uni-/bipolar) |
| Number Of Channels | 1 |
| Number Of Outputs | 1 x stepper motor |
| Number Of Inputs | 2 x end position |
| Connection Technology | direct motor connection |
| Supply Voltage Electronics | 24 V DC (via power contacts) |
| Supply Voltage Power | 24 V DC (internally via power contacts) |
| Output Current | max. 1.5 A |
| Step Frequency | max. 125,000 steps/s |
| Step Pattern | full step, half step, up to 64-fold micro stepping |
| Current Controller Frequency | approx. 25 kHz |
| Resolution | approx. 5000 positions in typ. applications (per revolution) |
| Diagnostics Led | error phase A and B, loss of step/stagnation, power, enable |
| Current Consumption Power Contacts | load only |
| Current Consumption K Bus | typ. 60 mA |
| Bit Width In The Process Image | input: n x 2 x 16 bit data, 2 x 16 bit control/status |
| Special Features | travel distance control |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/signal voltage) |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/see documentation |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL2531” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.