Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL1859
The KL1859 digital input terminal combines eight digital inputs and eight digital outputs in one device. The signal state of the channels is indicated by LEDs. The reference ground for all inputs is t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL1859 digital input terminal combines eight digital inputs and eight digital outputs in one device. The signal state of the channels is indicated by LEDs. The reference ground for all inputs is the 0 V DC power contact; the outputs are fed via the
Specification
| Connection Technology | 1-wire |
|---|---|
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Channels | 8 inputs + 8 outputs |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 1/3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Filter | typ. 3.0 ms |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 3) |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 0.5 A (per channel) |
| Reverse Voltage Protection | yes |
| Current Consumption K Bus | typ. 25 mA |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 15 mA + load |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Bit Width In The Process Image | 8 inputs + 8 outputs |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Weight | approx. 60 g |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | HD (High Density) housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | solid conductors (s): direct plug-in technique; fine-stranded conductors (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…1.5 mm², st*: 0.25…1.5 mm², f*: 0.14…0.75 mm² |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL1859” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.