Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL1712
The KL1712 digital input terminal acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The direct conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL1712 digital input terminal acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the higher-level automation unit. The direct connection of 120 V DC signals for DC and AC voltage is
Specification
| Connection Technology | 4-wire |
|---|---|
| Number Of Inputs | 2 |
| Nominal Voltage | 120 V AC/DC |
| “0” Signal Voltage | 0…40 V |
| “1” Signal Voltage | 80…140 V |
| Input Filter | typ. 10 ms |
| Input Current | > 3 mA, typ. 6 mA |
| Current Consumption K Bus | typ. 3 mA |
| Switching Times | 10 ms |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/mains voltage); 3750 V AC, 1 min. |
| Bit Width In The Process Image | 2 inputs |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | 120 V AC power grids |
| Weight | approx. 60 g |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL1712” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.