Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IP6022-B310
The IP6022 serial interface module allows the connection of devices with a RS422 or RS485 interface. The module transmits the data in a fully transparent manner to the higher-level automation device….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IP6022 serial interface module allows the connection of devices with a RS422 or RS485 interface. The module transmits the data in a fully transparent manner to the higher-level automation device. The data is transferred via the fieldbus using a
Specification
| Data Transfer Channels | TxD and RxD, full/half duplex |
|---|---|
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Connection Method | M12, screw type |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Bit Transfer | RS422/RS485 |
| Line Impedance | 120 Ω |
| Cable Length | max. 500 m twisted pair |
| Common Mode Voltage Ucm | max. -7…+12 V to ground |
| Data Buffer | 128 bytes receive buffer, 16 bytes transmit buffer |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | see documentation |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 3 x 8 bit user data, 1 x 8 bit control/status (up to 5 x 8 bit user data are possible) |
| Electrical Isolation | control voltage/fieldbus: no, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Configuration | via KS2000 or the controller, DP-V1 extensions are supported |
| Bus Interface | 1 x M12 socket, 5-pin, B-coded |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, 2 x 0.25 mm² |
| Power Supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Box Supply Current | 85 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Auxiliary Power Current | according to I/O type |
| Data Transfer Time | approx. 0.5 ms with 10 stations each with 32 bit input and output |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 175 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IP6022-B310” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.