Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IP5009-B528
The IP5009 SSI interface module allows an SSI encoder to be connected directly. The encoder is powered via the SSI interface. The interface circuit generates a pulse for reading the encoder and makes…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IP5009 SSI interface module allows an SSI encoder to be connected directly. The encoder is powered via the SSI interface. The interface circuit generates a pulse for reading the encoder and makes the incoming data stream available to the controller
Specification
| Connection Technology | M23 connector with outer thread, 12-pin |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Signal Input | difference signal (RS485) |
| Encoder Supply | 24 V DC, from load voltage |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 500 kbaud |
| Serial Input | 24 bits (adjustable) |
| Data Direction | read |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | see documentation |
| Bit Width In The Process Image | input: 1 x 32 bit data (1 x 8 bit control/status optional) |
| Electrical Isolation | control voltage/fieldbus: 500 V, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Extension Modules | – |
| Digital Peripheral Signals | according to I/O type |
| Analog Peripheral Signals | according to I/O type |
| Configuration | via KS2000 or the controller (explicit messaging) |
| Bus Interface | 1 x M12 plug, 5-pin, 1 x M12 socket, 5-pin (tee-connector integrated) |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, with power supply, typ. 2 x 2 x 0.25 mm² |
| Power Supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Box Supply Current | 45 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Auxiliary Power Current | according to I/O type |
| Distance Between Stations | 500 m 250 m 100 m |
| Operating Modes | bit strobe, polling, cyclic, change of state (COS) |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 210 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IP5009-B528” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.