Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IP3312-B518
The IP3312 analog input module permits four thermocouples to be directly connected. The module’s circuit can operate thermocouple sensors using the 2-wire technique. Linearization over the full temper…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IP3312 analog input module permits four thermocouples to be directly connected. The module’s circuit can operate thermocouple sensors using the 2-wire technique. Linearization over the full temperature range is realized with the aid of a
Specification
| Number Of Inputs | 4 |
|---|---|
| Input Connections | M12, screw type |
| Connection Method | M12 socket, 2-wire connection for thermocouple |
| Sensor Types | types J, K, L, B, E, N, R, S, T, U (default setting type K), mV measurement |
| Measuring Range | depending on sensor type; preset value is type K, -100…+1370°C |
| Resolution | 0.1°C per digit |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.5% (relative to full scale value) |
| Conversion Time | approx. 250 ms, configurable up to 70 ms |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 5 variations, configurable |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | see documentation |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Bit Width In The Process Image | input: 4 x 16 bit data, optional: 4 x 8 bit control/status |
| Electrical Isolation | control voltage/fieldbus: 500 V, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Extension Modules | – |
| Digital Peripheral Signals | according to I/O type |
| Analog Peripheral Signals | according to I/O type |
| Number Of Pdos (Canopen) | 16 send and 16 receive process data objects |
| Additional Canopen Features | life, node guarding, emergency object, variable mapping, store/restore |
| Configuration | via KS2000 or the controller (service data objects) |
| Data Transfer Rates | automatic detection of 10 kbaud up to 1 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x M12 plug, 5-pin, 1 x M12 socket, 5-pin (tee-connector integrated) |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, 2 x signal, 1 x CAN ground (recommended) |
| Power Supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Box Supply Current | 45 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Auxiliary Power Current | according to I/O type |
| Operating Modes | synchron, cyclic, event driven, polling |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 210 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IP3312-B518” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.