Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IP3102-B520
The IP3102 analog input module handles signals in the range from -10 to +10 V. The voltage is digitized to a resolution of 16 bits and transmitted, electrically isolated, to the higher-level automatio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IP3102 analog input module handles signals in the range from -10 to +10 V. The voltage is digitized to a resolution of 16 bits and transmitted, electrically isolated, to the higher-level automation device. The four input channels have differential
Specification
| Number Of Inputs | 4 |
|---|---|
| Input Connections | M12, screw type |
| Signal Voltage | -10/0…+10 V |
| Internal Resistance | > 100 kΩ |
| Common Mode Voltage Ucm | max. 35 V |
| Resolution | 16 bit (for 0…10 V range: resolution 15 bit) |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Conversion Time | 250 ms, configurable to 5 ms |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | configurable |
| Sensor Supply | from load supply voltage UP |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | see documentation |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Bit Width In The Process Image | input: 4 x 16 bit data, optional: 4 x 8 bit control/status |
| Electrical Isolation | control voltage/fieldbus: 500 V, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Extension Modules | – |
| Digital Peripheral Signals | according to I/O type |
| Analog Peripheral Signals | according to I/O type |
| Configuration | via KS2000 or the controller (explicit messaging) |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 500 kbaud |
| Bus Interface | 1 x M12 plug, 5-pin |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, with power supply, typ. 2 x 2 x 0.25 mm² |
| Power Supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Box Supply Current | 45 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Auxiliary Power Current | according to I/O type |
| Distance Between Stations | 500 m 250 m 100 m |
| Operating Modes | bit strobe, polling, cyclic, change of state (COS) |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 175 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IP3102-B520” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.