Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IP2322-B510
The IP2322-Bxxx digital I/O module combines four digital inputs and four digital outputs in one device. The outputs handle load currents of up to 2 A, are short-circuit-proof and protected against inv…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IP2322-Bxxx digital I/O module combines four digital inputs and four digital outputs in one device. The outputs handle load currents of up to 2 A, are short-circuit-proof and protected against inverse polarity. The sum current for all four outputs is
Specification
| Number Of Channels | 4 inputs + 4 outputs |
|---|---|
| Input/Output Connections | M12, screw type |
| Input Filter | 3.0 ms |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V, 6 mA input current (EN 61131-2, type 2) |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Rated Load Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Max. Output Current | 2 A per channel, individually short-circuit proof, ∑ 4 A |
| Short Circuit Current | typ. 4 A |
| Auxiliary Power Current | according to I/O type |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | see documentation |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Bit Width In The Process Image | 4 inputs + 4 outputs |
| Electrical Isolation | control voltage/fieldbus: 500 V, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Extension Modules | – |
| Digital Peripheral Signals | according to I/O type |
| Analog Peripheral Signals | according to I/O type |
| Number Of Pdos (Canopen) | 16 send and 16 receive process data objects |
| Additional Canopen Features | life, node guarding, emergency object, variable mapping, store/restore |
| Configuration | via KS2000 or the controller (service data objects) |
| Data Transfer Rates | automatic detection of 10 kbaud up to 1 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x M12 plug, 5-pin |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, 2 x signal, 1 x CAN ground (recommended) |
| Power Supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Box Supply Current | 45 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Operating Modes | synchron, cyclic, event driven, polling |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 175 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IP2322-B510” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.