Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IP1012-B310
The IP1012-Bxxx digital input acquires the binary control signals from the process level and transmits them to the higher-level automation unit. The state of the signals is indicated by light emitting…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IP1012-Bxxx digital input acquires the binary control signals from the process level and transmits them to the higher-level automation unit. The state of the signals is indicated by light emitting diodes. The signals are connected via M12 screw type
Specification
| Number Of Inputs | 8 |
|---|---|
| Input Connections | M12, screw type |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 0.2 ms |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 2) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 2) |
| Input Current | typ. 6 mA (EN 61131-2, type 2) |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Bit Width In The Process Image | 8 inputs |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | see documentation |
| Electrical Isolation | control voltage/fieldbus: no, control voltage/inputs or outputs: according to I/O type |
| Configuration | via KS2000 or the controller, DP-V1 extensions are supported |
| Data Transfer Rates | automatic detection up to 12 Mbaud |
| Bus Interface | 1 x M12 socket, 5-pin, B-coded |
| Data Transfer Medium | shielded copper cable, 2 x 0.25 mm² |
| Power Supply | control voltage: 24 V DC (-15%/+20%); load voltage: according to I/O type |
| Box Supply Current | 85 mA + current consumption of sensors, max. 0.5 A |
| Auxiliary Power Current | according to I/O type |
| Data Transfer Time | approx. 0.5 ms with 10 stations each with 32 bit input and output |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 175 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IP1012-B310” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.