Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff IE6002
The IE6002 serial interface module allows the connection of devices with an RS232 interface, which operates in conformity with the CCITT V.28/DIN 66 259-1 standards. The module transmits the data in a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The IE6002 serial interface module allows the connection of devices with an RS232 interface, which operates in conformity with the CCITT V.28/DIN 66 259-1 standards. The module transmits the data in a fully transparent manner to the higher-level
Specification
| Data Transfer Channels | 2 (1/1), TxD and RxD |
|---|---|
| Data Transfer Rates | 1200…115,200 baud, 9600 baud (8 bits, no parity, 1 stop bit) is preset |
| Connection Method | M12, screw type |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Bit Transfer | RS232 (EIA-232) |
| Bit Distortion | 3% |
| Cable Length | max. 15 m |
| “0” Signal Voltage | -18…+3 V |
| “1” Signal Voltage | 3…18 V |
| Data Buffer | 128 bytes receive buffer, 16 bytes transmit buffer |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Current Consumption From Us (Without Sensor Current) | 40 mA |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 3 x 8 bit user data, 1 x 8 bit control/status (up to 5 x 8 bit user data are possible) |
| Electrical Isolation | RS232/control voltage: 500 V, to the fieldbus: yes, via IP-Link |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff IE6002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.