Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX7051
The CX7051 Embedded PC has an Arm® Cortex®-M7 single-core processor with 480 MHz. In the basic configuration, the CX7051 has a slot for a microSD card and an Ethernet interface. As a special feature,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX7051 Embedded PC has an Arm® Cortex®-M7 single-core processor with 480 MHz. In the basic configuration, the CX7051 has a slot for a microSD card and an Ethernet interface. As a special feature, the CX7000 series has eight integrated
Specification
| Processor | Arm® Cortex®-M7, 480 MHz |
|---|---|
| Number Of Cores | 1 |
| Flash Memory | slot for microSD card, 512 MB included (optionally expandable) |
| Main Memory | 32 MB SDR (not expandable) |
| Number Of Inputs | 2 |
| Number Of Outputs | 2 |
| N O V R A M | 4 kB |
| Interfaces | 1 x RJ45 10/100 Mbit/s, 1 x USB, 1 x bus interface |
| Cooling | passive |
| Bus Interface | D-sub connector, 9-pin, 1 x CANopen responder (slave) |
| Data Transfer Rates | 10, 20, 50, 100, 125, 250, 500, 800, 1000 kbaud |
| Diagnostics Led | 1 x TC status, 1 x bus status, 1 x diagnostics |
| Clock | internal, capacitor-buffered real-time clock for time and date (storage capacity > 21 days) |
| Operating System | TwinCAT/RTOS |
| Control Software | TwinCAT 3 runtime (XAR) |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Ups Oct Capable | no |
| Current Supply E Bus/K Bus | 1.5 A |
| Max. Power Consumption | 2.0 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 7.5 W |
| Dimensions (W X H X D) | 49 mm x 100 mm x 73 mm |
| Weight | 142 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Included Twincat 3 Function | TC1000 TwinCAT 3 ADS, TC1100 TwinCAT 3 I/O, TC1200 TwinCAT 3 PLC, TF4100 TwinCAT 3 Controller Toolbox, TF4110 TwinCAT 3 Temperature Controller, TF6255 TwinCAT 3 Modbus RTU, TF6340 TwinCAT 3 Serial Communication, TF6701 TwinCAT 3 IoT Communication (MQTT), TF6730 TwinCAT 3 IoT Communicator, TF6760 TwinCAT 3 IoT HTTPS/REST |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Twincat 3 Platform Level | Basic (10); please see here for an overview of all the TwinCAT 3 platform level |
| Connection Technology | PWM output |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Specification | EN 61131-2, type 3 |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V |
| Input Filter | configurable, default: 3 ms, min.: 10 µs |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Switching Times | TON: typ. 20 µs, TOFF: 10 µs |
| Short Circuit Current | typ. 2 A |
| Breaking Energy | 150 mJ/channel |
| Number Of Counters | 1 |
| Limit Frequency | 250,000 increments (with 4-fold evaluation), equivalent 62.5 kHz |
| Counter Depth | 32 bit |
| Max. Output Current | 24 V/0.5 A (short-circuit proof) |
| Special Features | separate frequency can be set for each channel |
| Technology | single-ended |
| Encoder Connection | 1 x A, B: 24 V single-ended connection |
| Additional Inputs | latch input, 24 V DC |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation |
| Signal Voltage | 0…10 V |
| Internal Resistance | 500 kΩ |
| Input Filter Limit Frequency | 2 kHz |
| Resolution | 12 bit (16 bit presentation) |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Frequency | 15 Hz…100 kHz |
| Duty Factor | 0…100% (TON > 20 ns, TOFF > 200 ns) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX7051” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.