Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX2550-0279
The CX2550-0179 and CX2550-0279 modules supplement the CX20xx series by the function of the CU8800 and CU8801 USB extension for Industrial PCs and enable the direct connection of Beckhoff Control Pane…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX2550-0179 and CX2550-0279 modules supplement the CX20xx series by the function of the CU8800 and CU8801 USB extension for Industrial PCs and enable the direct connection of Beckhoff Control Panels with USB Extended interface. The CX2550-0x79 system
Specification
| Interfaces | 1 x USB Extended 2.0 |
|---|---|
| Connection Type | RJ45 socket |
| Properties | transmission of USB 2.0 up to max. 50 m via Cat.5E cable |
| Diagnostics Led | 1 x power, 1 x host, 1 x activity, 1 x link |
| Power Supply | via system bus (through CX2100-0xxx power supply modules) |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 99 mm x 54.5 mm |
| Weight | approx. 190 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX2550-0279” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.