Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8210-D001-0200
With the CU8210-D001-0200 WLAN stick, Beckhoff Industrial PCs can be equipped with a WLAN module and operated under Windows CE in client mode. The WLAN sticks are fully compatible with the 802.11b, g,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
With the CU8210-D001-0200 WLAN stick, Beckhoff Industrial PCs can be equipped with a WLAN module and operated under Windows CE in client mode. The WLAN sticks are fully compatible with the 802.11b, g, n WLAN standards and enable encrypted data exchange
Specification
| Type | WLAN USB stick |
|---|---|
| Wlan Standards | 802.11 b, g, n |
| Operating System | Windows CEÂ 6, Windows CEÂ 7 |
| Encryption Scheme | WEP, WPA/WPA2 (TKIP/AES) |
| Transmission Rate | max. 72.2 Mbit/s (20 MHz), 150 Mbit/s (40 MHz) |
| Dimensions (W X H X D) | 14.4 mm x 5.8 mm x 23.4 mm |
| Weight | approx. 2.2 g |
| Operating Temperature | -20…+80°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | Europe, China |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8210-D001-0200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.