Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8110-0120
CU8110-0120 is a capacitive, uninterruptible power supply (UPS) providing up to 0.9 Wh with a maximum output power of 110 W. If the external 24 V DC input voltage is lost, the UPS takes over the suppl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
CU8110-0120 is a capacitive, uninterruptible power supply (UPS) providing up to 0.9 Wh with a maximum output power of 110 W. If the external 24 V DC input voltage is lost, the UPS takes over the supply of the devices connected to it thanks to its
Specification
| Type | capacitive uninterruptible power supply (UPS), 110 W |
|---|---|
| Housing | metal housing for mounting on norm rail TS35x15 2.3 |
| Storage Technology | EDLC (capacitive) |
| Capacity | 0.9 Wh |
| Interfaces | USB or UPS OCT via 24 V DC power supply, USB cable not included in the scope of supply |
| Diagnostics Led | 1 x UIN, 1 x UOUT, 1 x DIAG |
| Connection | 2 x 9-pin plug, push-in |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Output Voltage | min. 24 V DC |
| Power Consumption | max. 120 W |
| Power Output | max. 110 W |
| Power Consumption During Charging (Without Load) | max. 3.2 A |
| Output Current | max. 4.5 A |
| Fuse (Internal, Input) | electronic, 10 A |
| Fuse (Internal, Output) | electronic, 5 A |
| Power Loss During Charging | max. 6.15 W |
| Power Loss Mains Operation, Ups Charged | max. 4.4 W |
| Power Loss Ups Operation, Ups Discharges | max. 12 W |
| Dimensions (W X H X D) | 100 mm x 100 mm x 90 mm |
| Weight | approx. 780 g |
| Operating Temperature | -25…+50°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8110-0120” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.