Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP79xx-xxxx-0010
Balance between latest PC technology and long-term availability of control components The Control Panels of the type CP79xx-xxxx-0010 in protection rating IP65 are available in a wide range of screen…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Balance between latest PC technology and long-term availability of control components The Control Panels of the type CP79xx-xxxx-0010 in protection rating IP65 are available in a wide range of screen sizes. Together with the software employed, they act
Specification
| Device Type | Economy Control Panel |
|---|---|
| Housing | aluminum housing |
| Display Size/Resolution | 6.5″ 640 x 480, 12″ 800 x 600, 15″ 1024 x 768 or 19″ 1280 x 1024 |
| Touch Screen | single-finger touch screen or touch pad |
| Front Keyboard | alphanumerical or numerical PC keyboard in US layout or only function keys, each variant with 10 PLC special keys and LEDs or front laminate without keys, only display |
| Protection Rating | IP65 |
| Connection Technology | DVI-E and USB-E 2.0 enables to connect the Control Panel at a distance of up to 50 m to the PC. The DVI-E input is compatible to the standard DVI output of a PC. USB-E 2.0 transmits USB 2.0 with 480 Mbit/s. |
| Interfaces | DVI and USB-E 2.0, connectors IP65 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Installation | 4 threaded holes M6 x 18 mm in the backplane |
| Power Supply | 24 V DC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP79xx-xxxx-0010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.