Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP72xx-xxxx-0080
The CP72xx Economy Panel PC series is designed for mounting arm installation. Control Panels form the front of the IP65 Panel PC. The right display size and keyboard are thus available for every appli…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CP72xx Economy Panel PC series is designed for mounting arm installation. Control Panels form the front of the IP65 Panel PC. The right display size and keyboard are thus available for every application. The CP72xx Industrial PCs represent a powerful
Specification
| Device Type | Economy Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum front with sheet-steel rear cover |
| Mounting Arm Adapter | rotatable mounting arm adapter for Rittal and Rolec mounting arm systems with 48 mm tube from top |
| Wiring Area | for up to 6 IP65 connectors, 4 of these are free |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for 2½-inch hard disk/SSD, 1 slot for CFast |
| Cooling | passive through heat sink structure between Control Panel and add-on PC, internal fan for equal heat distribution to all housing walls |
| Free Space For Air Circulation | 20 cm (7.9″) around the PC required |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | 0…45°C |
| Display Size/Resolution | 12″ 800 x 600, 15″ 1024 x 768 or 19″ 1280 x 1024 |
| Touch Screen | single-finger touch screen or touch pad |
| Front Keyboard | alphanumerical or numerical PC keyboard in US layout or only function keys, each variant with 10 PLC special keys and LEDs or front laminate without keys, only display |
| Processor | Intel® Celeron® 6600HE 2.6 GHz base frequency, 2 cores (TC3: 50) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for 11th generation Intel® Celeron®, Core™ i3/i5/i7 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 1 x 100/1000/2500BASE-T and 1 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | hard disk, 2½-inch, 320 GB |
| Interfaces | 1 x Ethernet 100/1000BASE-T push-pull |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP72xx-xxxx-0080” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.