Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP66xx-xxxx-0020
The built-in Panel PCs of the CP66xx series are designed for installation in the front of a control cabinet or control housing. They have a wide range of uses including remote desktop display. They ar…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The built-in Panel PCs of the CP66xx series are designed for installation in the front of a control cabinet or control housing. They have a wide range of uses including remote desktop display. They are available in five different sizes as 5.7-, 6.5-
Specification
| Device Type | Built-in Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum front with sheet-steel rear cover |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for microSD |
| Installation | pull-out clamping levers for fast installation without loose parts |
| Protection Rating | front side IP65, rear side IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Display Size/Resolution | 5.7″ 640 x 480, 6.5″ 640 x 480, 12″ 800 x 600, 15″ 1024 x 768 or 19″ 1280 x 1024 |
| Touch Screen | single-finger touch screen or touch pad |
| Front Keyboard | alphanumerical or numerical PC keyboard in US layout or only function keys, each variant with 10 PLC special keys and LEDs or front laminate without keys, only display |
| Processor | Arm® Cortex®-A8, 1 GHz (TC2, TC3: 30) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard |
| Memory | 1 GB DDR3 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 1 x 10/100BASE-T on-board |
| Ether C A T | 1 x on-board |
| Hard Disks/Flash | 512 MB microSD card |
| N O V R A M | 128 kB |
| Interfaces | 2 x USB 2.0, 1 x RS232 |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | Windows Embedded Compact 7, English |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP66xx-xxxx-0020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.