Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP62xx-xxxx-0080
The CP62xx built-in Panel PC series is designed for installation in the front of a control cabinet. The CP62xx series combines the Beckhoff Control Panel design with state-of-the-art Industrial PC tec…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CP62xx built-in Panel PC series is designed for installation in the front of a control cabinet. The CP62xx series combines the Beckhoff Control Panel design with state-of-the-art Industrial PC technology. The right display size and keyboard are
Specification
| Device Type | Economy built-in Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum front with sheet-steel rear cover |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for 2½-inch hard disk/SSD, 1 slot for CFast |
| Installation | pull-out clamping levers for fast installation without loose parts |
| Protection Rating | front side IP65, rear side IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Display Size/Resolution | 12″ 800 x 600, 15″ 1024 x 768 or 19″ 1280 x 1024 |
| Touch Screen | single-finger touch screen or touch pad |
| Front Keyboard | alphanumerical or numerical PC keyboard in US layout or only function keys, each variant with 10 PLC special keys and LEDs or front laminate without keys, only display |
| Processor | Intel® Celeron® G4900 3.1 GHz, 2 cores (TC3: 50) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for 8th/9th generation Intel® Celeron®, Pentium®, Core™ i3/i5/i7 |
| Pcie®/Pci™ Slots | – |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | hard disk, 2½-inch, 320 GB |
| Interfaces | 4 x USB 3.0, 1 x RS232, 1 x DVI |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP62xx-xxxx-0080” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.