Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CP37xx-1600-0020
Multi-touch can be used directly in the field with the CP37xx-1600 Panel PC series. The devices in robust aluminum housing feature complete IP65 protection and are designed for mounting arm installati…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multi-touch can be used directly in the field with the CP37xx-1600 Panel PC series. The devices in robust aluminum housing feature complete IP65 protection and are designed for mounting arm installation. Equipped with Intel Atom® processors with up to
Specification
| Device Type | Multi-touch Panel PC |
|---|---|
| Housing | aluminum housing for mounting arm installation |
| Mounting Arm Adapter | 4 M6 threaded holes with a distance of 100 x 100 mm for connection to a mounting arm system |
| Wiring Area | for up to 6 IP65 connectors, 4 of these are free |
| Slots For Hard Disk/Flash | 1 slot for CFast |
| Cooling | passive |
| Free Space For Air Circulation | 20 cm (7.9″) around the PC required |
| Extensions | 3 M5 threaded holes on the underside of the Control Panel for mounting mechanical extensions |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | 0…45°C |
| Display Size/Resolution | 15″ 1024 x 768, 15.6″ 1366 x 768, 18.5″ 1366 x 768, 19″ 1280 x 1024, 21.5″ 1920 x 1080 or 24″ 1920 x 1080 |
| Touch Screen | multi-finger touch screen |
| Processor | Intel Atom® x5-E3930, 1.3 GHz, 2 cores (TC3: 40) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for Intel Atom® x5-E39xx |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000BASE-T on-board |
| Hard Disks/Flash | 40 GB CFast card |
| Interfaces | 1 x USB 3.0 with screw-on cap IP65 in the bottom 1 x M23 socket for power supply 1 x Ethernet 100/1000BASE-T push-pull |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CP37xx-1600-0020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.