Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C9900-K937
Push-Pull V4, plug, Power, black/red, straight, male, IP65/67, 4-pole, Crimp
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Push-Pull V4, plug, Power, black/red, straight, male, IP65/67, 4-pole, Crimp
Specification
| Shielding | no |
|---|---|
| Installation Size | Power, push-pull V4 |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 4-pin |
| Rated Current | 12 A at 55°C |
| Rated Voltage | 48 V |
| Mating Cycles | ≥ 750 |
| Wire Termination | crimp connection |
| Max. Wire Cross Section | AWG16 (1.5 mm²) |
| Max. Cable Outer Diameter | 4.5…10.0 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C9900-K937” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.