Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C6640-0050
The compact C6640 industrial PC is equipped with top-performance components with Intel® Celeron®, Pentium® or Core™ i3/i5/i7/i9 of the latest generation on an ATX
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The compact C6640 industrial PC is equipped with top-performance components with Intel® Celeron®, Pentium® or Core™ i3/i5/i7/i9 of the latest generation on an ATX
Specification
| Device Type | Control cabinet PC |
|---|---|
| Housing | stainless steel based housing |
| Protection Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Weight Of Basic Configuration | 11 kg (24.3 lbs) |
| Dimensions (W X H X D) | 371 x 336 x 198 mm (14.6″ x 13.2″ x 7.8″) |
| Processor | Intel® Celeron® G3900 2.8 GHz, 2 cores (TC2, TC3: 50) |
| Motherboard | ATX motherboard for 6th/7th generation Intel® Celeron®, Pentium®, Core™ i3/i5/i7 |
| Pcie®/Pci™ Slots | 2 x PCIe® x1, 2 x PCIe® x4, 1 x PCIe® x16, 2 x PCI™ for up to 210 mm long plug-in cards |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 2 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | hard disk, 3½-inch, 1 TB |
| Disk Drive | – |
| Interfaces | 4 x USB 3.0, 2 x DVI, 1 x DisplayPort, 1 x RS232, PS/2 keyboard and mouse |
| Power Supply | 100…240 V AC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C6640-0050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.