Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C6043-0090
The C6043 Industrial PC with NVIDIA® GPU handles applications with high demands on 3D graphics or deeply integrated Vision and AI program blocks with minimal cycle times. It extends the series of ultr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The C6043 Industrial PC with NVIDIA® GPU handles applications with high demands on 3D graphics or deeply integrated Vision and AI program blocks with minimal cycle times. It extends the series of ultra-compact industrial PCs to include a high-performance
Specification
| Device Type | Ultra-compact control cabinet PC |
|---|---|
| Housing | aluminum zinc die-cast housing |
| Installation | mounting sheet at the rear wall |
| Slots For Hard Disk/Flash | 2 slots for M.2 SSD or high-performance M.2 SSD, NVM Express™ |
| Free Space For Air Circulation | 5 cm (2″) around the PC required |
| Protection Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0…50°C |
| Dimensions (W X H X D) | 132 x 202 x 127 mm (5.2” x 7.95” x 5.0”), without mounting plate |
| Processor | Intel® Celeron® G6900E 3.0 GHz base frequency, 2 cores (TC3: 50) |
| Motherboard | compact motherboard for 12th/13th generation Intel® Celeron®, Intel® Pentium®, Core™ i3/i5/i7/i9 |
| Pcie®/Pci™ Slots | 1 PCIe® compact module slot to plug-in a Beckhoff PCIe® compact module, 1 factory-assignable slot for graphic cards |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 5 x 100/1000/2500BASE-T and 1 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board RAID 1 controller for SATA and NVMe™/PCIe® |
| Hard Disks/Flash | 160 GB NVMe™ M.2 SSD |
| Interfaces | 6 x USB 3.2 Gen. 2, 2 x DisplayPort |
| Power Supply | 24 V DC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C6043-0090” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.