Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff C5210-0050
The C5xxx Industrial PCs series is designed for 19-inch slide-in installation. They are equipped with maximum performance class components and are ideally suited for machine construction and plant eng…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The C5xxx Industrial PCs series is designed for 19-inch slide-in installation. They are equipped with maximum performance class components and are ideally suited for machine construction and plant engineering applications, for example with the TwinCAT
Specification
| Device Type | 19-inch slide-in Industrial PC |
|---|---|
| Housing | stainless steel based housing, 1 high units, with lockable front flap |
| Front Flap | lockable, includes 2 x USB 2.0, reset key and ATX key |
| Slots For Hard Disk/Flash | 2 removable frames for hard disks |
| Protection Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Dimensions (W X H X D) | 482.7 x 44 x 493.8 mm (19″ x 1.7″ x 19.44″), depth behind front 475 mm (18.7″) |
| Processor | Intel® Celeron® 6600HE 2.6 GHz base frequency, 2 cores (TC3: 50) |
| Motherboard | 3½-inch motherboard for 11th generation Intel® Celeron®, Core™ i3/i5/i7 |
| Pcie®/Pci™ Slots | 2 PCIe® module slots to plug-in Beckhoff PCIe® modules or to led out interfaces of the motherboard ex factory |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM |
| Graphic | integrated in the processor |
| Ethernet | 1 x 100/1000/2500BASE-T and 1 x 100/1000BASE-T on-board |
| R A I D | on-board SATA RAID 1 controller |
| Hard Disks/Flash | hard disk, 3½-inch, 1 TB |
| Disk Drive | – |
| Interfaces | 4 x USB 3.2 Gen. 2, 1 x RS232 at the rear, 2 x USB 2.0 behind the front flap, 1 x DVI |
| Power Supply | 100…240 V AC |
| Operating System | – |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff C5210-0050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.