Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff BC9191-0100
The compact BC9191 room controller has an integrated PLC and the sensor/actuator interfaces necessary for room automation. This way, it can be used as an autonomous or local controller. Compared with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The compact BC9191 room controller has an integrated PLC and the sensor/actuator interfaces necessary for room automation. This way, it can be used as an autonomous or local controller. Compared with the BC9191-0000, the BC9191-0100 has an RS485
Specification
| Programming | with TwinCAT 2 via Ethernet |
|---|---|
| Program Memory | 128 kbytes |
| Data Memory | 128 kbytes |
| Remanent Data | 2 kbytes |
| Runtime System | 1 PLC task |
| Programming Languages | IEC 61131-3 (IL, LD, FBD, SFC, ST) |
| Online Change | yes |
| Number Of Bus Terminals | 64 |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | 512 byte input and 512 byte output |
| Ethernet Interface | 2 x RJ45 (switched) |
| Protocol | TwinCAT ADS, Modbus TCP |
| Digital Inputs | 3 contacts (e.g. window contact, dew point, occupancy sensor) |
| Analog Inputs | 3 x 0…10 V (e.g. CO2 sensor, air quality sensor, brightness sensor) 1 x PT/Ni1000 (-20…+60 °C) for air temperature measurement 1 x resistance measurement for set value specification (0…10 KΩ) |
| Digital Outputs | 1 x 10Â mA, LED output (max. 24Â V) 1 x 230 V AC, 10 A, relay (e.g. air heater) 3 x 230 V AC, 1 A, relay (3-stage fan) 2 x 230 V AC, 1 A, triac (e.g. valves for heating and cooling) |
| Analog Outputs | 2 x 0…10 V (e.g. volumetric air flow controller) |
| Bus Interface | 2 x RJ45 (switched) |
| Sub Bus System | 1 x RS485 |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Current Supply K Bus | 200 mA |
| Dimensions (W X H X D) | 118 mm (127 mm with end cover and DIN rail mounting) x 100 mm x 70 mm |
| Weight | approx. 345 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/vertical |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact controller |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Wiring | spring-loaded technique with pluggable wiring level |
| Connection Cross Section | see documentation |
| Stripping Length | see documentation |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff BC9191-0100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.