Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ATH2041
The motor modules with the product designation ATH204x are elements for the construction of curved XTS track sections for demanding environmental conditions. They represent a 45° curve segment (outsid…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The motor modules with the product designation ATH204x are elements for the construction of curved XTS track sections for demanding environmental conditions. They represent a 45° curve segment (outside curve) of a circle with a diameter of 637 mm. Via
Specification
| Magnet Pitch | ≥ 60 mm |
|---|---|
| Geometries | rectangle, square, circle or straight |
| Diameter | 180° curved segment: 267 mm (clothoid), 45° curved segment: 637 mm (1) |
| Alignment | horizontally, vertically or at any angle from 1…179° |
| Peak Force | ATH9001-x550 (5-pin): 90 N (specification refer to straight sections) |
| Continuous Force | ATH9001-x550 (5-pin): 30 N (specification refers to straight sections) |
| Max. Speed | 4 m/s |
| Max. Acceleration | 10 g |
| Payload | up to 4 kg, higher loads with reduced dynamics |
| Cycle Time | 250 µs |
| Absolute Accuracy | ±0.25 mm within a straight module |
| Repeatability | ±0.01 mm (standstill unidirectional) |
| Positioning Accuracy | ±0.15 mm @ 1.5 m/s within a straight module |
| System Size | > 100 m, > 200 movers |
| Protection Rating | IP69K (in assembled condition for a closed system) |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Motor Type | long stator linear motor segment |
| Design Form | curved segment, 45° (positive curve, Ø 637 mm) |
| Motor Length | 250 mm |
| Connection Method | cover with straight feed |
| Material | housing: stainless steel 1.4404 AISI 316L; sealing: VMQ silicone |
| Length Per Feed | max. 3 m (voltage supply, EtherCAT) |
| Cooling | convection |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C |
| Rated Power | 768 W |
| Operating Voltage | 48 V DC |
| Rated Current | 16 A |
| Peak Current | 48 A |
| Control Voltage | 24 V DC -15/+20% |
| Power Consumption Control Voltage | 30 W per meter travel distance |
| Length | 258 mm |
| Width | 34 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 4.6 kg |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ATH2041” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.