Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AL8122-0Eyz-0000
The AL8122 linear servomotor is suitable for highly dynamic and powerful linear axes for 48 V DC and has a pole pair distance of 24 mm. The optimized product design and the modular coil concept enable…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The AL8122 linear servomotor is suitable for highly dynamic and powerful linear axes for 48 V DC and has a pole pair distance of 24 mm. The optimized product design and the modular coil concept enable maximum force density in the smallest mounting space.
Specification
| Motor Type | 3-phase synchronous linear servomotors |
|---|---|
| Nominal Voltage | 24…48 V DC |
| Max. Speed | 1.3 m/s |
| Peak Force | 170 N |
| Continuous Force | 112 N |
| Peak Current | 5.6 A |
| Continuous Current | 2.8 A |
| Force Constant | 40 N/A |
| Cooling | convection |
| Connection Technology | itec® plug |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE, cURus |
| Protection Rating | IP64 |
| Overall Width | W2 (50 mm) |
| Material | aluminum |
| B | 51 mm |
| La | 143 mm |
| H | 40 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AL8122-0Eyz-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.