Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AG3210-+NP045S-MF1-8
The planetary gear units of the AG3210 economy series with output shaft are a cost-efficient alternative to the high-end gears. The gears, which are available in 1-stage and 2-stage versions offering…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The planetary gear units of the AG3210 economy series with output shaft are a cost-efficient alternative to the high-end gears. The gears, which are available in 1-stage and 2-stage versions offering added value with regard to the transmittable torque as
Specification
| Design | straight |
|---|---|
| Variant | economy |
| Type | standard MF |
| Nominal Output Torque | 200 Nm |
| Max. Acceleration Torque | 400 Nm |
| Gear Stages | 1 |
| Gear Ratio | 8 |
| Max. Torsional Backlash Standard/Reduced | ≤ 8 arcmin |
| Ambient Temperature (Operation) | -15…+40°C |
| Protection Rating | IP64 |
| Design Form | flange-mounted according to B14 |
| Coating/Surface | coated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AG3210-+NP045S-MF1-8” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.