Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AA3053-1xyz
Depending on the spindle pitch, the electric cylinder AA3053 offer a peak force of 12500…25000 N and a maximum speed of 0.25 to 1.0 m/s in a voltage range of 100 to 480 V AC. The dimensions of the AA3…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Depending on the spindle pitch, the electric cylinder AA3053 offer a peak force of 12500…25000 N and a maximum speed of 0.25 to 1.0 m/s in a voltage range of 100 to 480 V AC. The dimensions of the AA3053 correspond in flange dimension and screw-on points
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated spindle drive |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Peak Force | 25,000 N |
| Continuous Force | 12,700 N |
| Peak Current | 18.4 A |
| Continuous Current | 7.4 A |
| Max. Speed | 0.25 m/s |
| Max. Acceleration | 10 m/s² |
| Max. Stroke | 250 mm |
| Spindle Pitch | 5 mm without anti-twist protection |
| Cooling | convection |
| Motor Feedback | OCT, 24 bit, SIL 2-capable, multi-turn absolute encoder OCT, EnDat® 3, 19 bit, SIL 3-capable, single-turn or multi-turn absolute encoder, electronic nameplate |
| Connection Method | M23 speedtec® plug |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE |
| Protection Rating | IP50, IP54 with venting hose instead of venting plug |
| Design Form | flange according to ISO 15552, flange-mounted according to IM B14, IM V18, IM V19 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| A | 55 f8 |
| B | M20 x 1.5 |
| D | 40 mm |
| L | 89 mm |
| R | 110 mm |
| K | 475 mm (Order option z (holding brake) has no influence on the overall length ot the motor) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AA3053-1xyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.