Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AA3033-2xyz
The electric cylinders from the AA3000 series are the ideal direct drives for linear applications with high process forces and speeds. The advantages with regard to force, dynamics and compactness mee…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The electric cylinders from the AA3000 series are the ideal direct drives for linear applications with high process forces and speeds. The advantages with regard to force, dynamics and compactness meet the advantages of servo technology such as
Specification
| Motor Type | permanent magnet-excited three-phase synchronous motor with integrated spindle drive |
|---|---|
| Nominal Voltage | 100…480 V AC |
| Peak Force | 12,500Â N |
| Continuous Force | 3700Â N |
| Peak Current | 15Â A |
| Continuous Current | 4.7 A |
| Max. Speed | 0.50Â m/s |
| Max. Acceleration | 10 m/s² |
| Max. Stroke | 200Â mm |
| Spindle Pitch | 5Â mm with anti-twist protection |
| Cooling | convection |
| Motor Feedback | OCT, 24Â bit, SILÂ 2-capable, multi-turn absolute encoder |
| Connection Method | itec® plug |
| Ambient Temperature (Operation) | 5…40°C |
| Approvals/Markings | CE |
| Protection Rating | IP50, IP54 with venting hose instead of venting plug |
| Design Form | flange according to ISO 15552, flange-mounted according to IM B14, IM V18, IM V19 |
| Material | aluminum |
| Coating/Surface | acrylic powder-coated, dark gray, similar to RAL7016 |
| A | 45 f8 |
| B | M16 x 1.5 |
| D | 32Â mm |
| L | 56.5Â mm |
| R | 75 mm |
| K | 380Â mm (Order option z (holding brake) has no influence on the overall length ot the motor) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AA3033-2xyz” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.