Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-2003
Cover WINSTA®The cover from the WINSTA® product line guarantees you the greatest flexibility in electrical installation. A comprehensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from W…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover WINSTA®The cover from the WINSTA® product line guarantees you the greatest flexibility in electrical installation. A comprehensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system reduces assembly times and installation errors at the construction site. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the installation of electrical components visibly easier. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe userapid, structured electrical installation
Specification
Physical data
| Width | 26.6 mm |
|---|---|
| Height | 26.6 mm |
| Depth | 39.4 mm |
| Diameter | 23.8 mm |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Weight | 7.6 g |
| Material | Polyvinyl chloride |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +176 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055144084924 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121722 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.