Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-121
Flat cable WINSTA® IDC 2-poleThanks to the flat cable from the WINSTA® IDC product line, straightforward electrical installation is guaranteed. You can rely on the level of quality of WINSTA® componen…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 2-poleThanks to the flat cable from the WINSTA® IDC product line, straightforward electrical installation is guaranteed. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. Building safety must be ensured at all times, even after the electrical installation stage. The required safety requirements in connection with EU CPR are fully satisfied by this product through fire class E.WINSTA® IDC solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus faster, even more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system decreases assembly times and errors during installation at the construction site. Now you can also lower installation costs without compromising quality and safety: with fire class E eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. saves time, since no wiring is required at the construction siterapid, structured electrical installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
Physical data
| Width | 10.9 mm / 0.43 inches |
|---|---|
| Height | 6.1 mm / 0.24 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Fire load | 1.728 MJ |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 90 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.029 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +70 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454267315 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.