Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-1052
Flat cable WINSTA® IDC 5-polePut your trust in realiable accuracy for the electrical installation in your project: The flat cable from the WINSTA® IDC product line. An extensive range of accessories c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-polePut your trust in realiable accuracy for the electrical installation in your project: The flat cable from the WINSTA® IDC product line. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. Anyone who needs to take into account technical safety requirements related to fire protection for electrical installation should be able to rely on the quality of the components. Our product satisfies the important safety standards of fire class B2. Not using halogen additives in the manufacture of this flat cable substantially increases fire safety and reduces environmental contamination.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCWINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose durability and quality – with fire class B2 from WAGO makes the electrical installation of electrical components significantly easier. saves time, since no wiring is required at the construction siteconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 10 mm² |
Physical data
| Width | 38.6 mm / 1.52 inches |
|---|---|
| Height | 10.1 mm / 0.39 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Fire class per EN 50575 | B2ca |
| Fire load | 6.624 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Rubber cable | No |
| Weight | 845 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.48 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +90 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454006235 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.