Fast delivery within 72 Hours
Wago 895-1602
Mounting accessories WINSTA® IDCChoose proven accuracy for the electrical installation for the implementation of your project: The mounting accessories from the WINSTA® IDC product line. An extensive…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® IDCChoose proven accuracy for the electrical installation for the implementation of your project: The mounting accessories from the WINSTA® IDC product line. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Now you can also cut installation costs without compromising quality and safety: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe userapid, structured electrical installation
Specification
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide 66 (PA 66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 26.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4055143931014 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121431 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-44-32 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-44-32 |
| ETIM 9.0 | EC000441 |
| ETIM 10.0 | EC000441 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.