Fast delivery within 72 Hours
Wago 895-1600
Marking WINSTA® IDCChoose proven sustainability for the electrical installation at your construction site: The marking from the WINSTA® IDC product line. An extensive range of accessories complements…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Marking WINSTA® IDCChoose proven sustainability for the electrical installation at your construction site: The marking from the WINSTA® IDC product line. An extensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe useconvenient installation and commissioning
Specification
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 1 mm / 0.039 inches |
| Depth | 27 mm / 1.063 inches |
Mechanical data
| Suitable | for Supply and Tap-off Modules |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide 66 (PA 66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 0.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454192884 |
| Customs tariff number | 39199080888 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121708 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-37 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-37 |
| ETIM 9.0 | EC000761 |
| ETIM 10.0 | EC000761 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.