Fast delivery within 72 Hours
Wago 894-8992/133-306
Cable assembly WINSTA® KNX with strain reliefThe WINSTA® KNX cable assembly rated current 3 A provides the foundation for assembly of fine-stranded and solid conductors. WAGO pluggable installation co…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® KNX with strain reliefThe WINSTA® KNX cable assembly rated current 3 A provides the foundation for assembly of fine-stranded and solid conductors. WAGO pluggable installation connectors are used when criteria repeat or are planned on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (Only when mated and secured with a strain relief housing (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas.)). The KNX standard is the ultimate benchmark in building automation. It guarantees error-free, manufacturer-independent networking of state-of-the-art building systems. The standardised WINSTA® KNX pluggable installation connectors in green are employed for signal transfer in KNX networks. This product meets all the mandatory safety requirements of fire class E; as a result it can be used in areas where fire safety is relevant.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOThe cable assembly is provided with a socket and a free end. WINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Now you can also reduce installation costs without compromising quality and safety: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. saves time, since no wiring is required at the construction sitewith E coding for supplying auxiliary power to I/O devicescustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 50 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 0.8 kV |
| Rated current | 3 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 50 V |
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Rated current | 3 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | Approx. 3 mΩ contact resistance |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|---|
| Conductor preparation | stripped |
Connection data - Connection 1
| Conductor diameter | 0.8 mm |
|---|---|
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 2 |
| Strip length (outer insulation) | 23 mm |
| Connection type | Socket - Free end |
Physical data
| Width | 14.1 mm / 0.555 inches |
|---|---|
| Height | 11.1 mm / 0.437 inches |
| Total length | 3 m |
Mechanical data
| Technology | KNX |
|---|---|
| Use | KNX |
| Coding | E |
| Variable coding | No |
| Marking | 1+ 2- |
| Potential marking | 1+ 2- |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 10 … 15 N |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 15 … 20 N |
| Number of mating cycles | 200 |
| Connection type | Socket - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | UNITRONIC BUS EIB 2x2x0.8 |
| Protection type | IP20; Only when mated and secured with a strain relief housing (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas.) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 90.03 MJ |
| Connector color | green |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | green |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 166.8 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.025 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143306843 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Other
| Technology | KNX |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.