Fast delivery within 72 Hours
Wago 894-8392/173-306
Cable assembly WINSTA® KNX with protection type IP20The WINSTA® KNX cable assembly E coding provides the foundation for installation of fine-stranded and solid conductors. The pluggable installation c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® KNX with protection type IP20The WINSTA® KNX cable assembly E coding provides the foundation for installation of fine-stranded and solid conductors. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work without screw connections. They allow resource-efficient, error-free installation in numerous applications. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers touch-proof protection with live components in accordance with protection type IP20 (Only when mated and secured with a strain relief housing (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas.)). The standardised KNX interface represents a manufacturer-independent communication protocol for intelligently networking state-of-the-art home and building system technologies. A WINSTA® KNX pluggable installation connector with E coding, like all coded pluggable installation connectors, allows blind mating. E coding is often used for an auxiliary power supply, for example in I/O devices. Compliance with fire protection regulations is an important issue for building installation. Especially in sensitive areas, the fire class must meet or even exceed legal requirements. This product complies with the requirements of fire class C. The cable assembly is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOA socket and a free end are provided. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also cut installation expenses without compromising quality and safety: with marking reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith E coding for AC and DC applicationsready for immediate useconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 50 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 0.8 kV |
| Rated current | 3 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 50 V |
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Rated current | 3 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | Approx. 3 mΩ contact resistance |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 2 |
|---|---|
| Conductor preparation | stripped |
Connection data - Connection 1
| Conductor diameter | 0.8 mm |
|---|---|
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 2 |
| Strip length (outer insulation) | 23 mm |
| Connection type | Socket - Free end |
Physical data
| Width | 14.1 mm / 0.555 inches |
|---|---|
| Height | 11.1 mm / 0.437 inches |
| Total length | 3 m |
Mechanical data
| Technology | KNX |
|---|---|
| Coding | E |
| Variable coding | No |
| Marking | 1+ 2- |
| Potential marking | 1+ 2- |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 10 … 15 N |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 15 … 20 N |
| Number of mating cycles | 200 |
| Connection type | Socket - Free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | Y-H(St)Hh 1x2x0.8 |
| Protection type | IP20; Only when mated and secured with a strain relief housing (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas.) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Connector color | green |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | green |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 121.8 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.01 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143946520 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Other
| Technology | KNX |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.