Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-763/073-000
Female connector/socket WINSTA® MINI 3-poleThe WINSTA® MINI female connector/socket with protection against mismating supports rapid, correct installation. Our pluggable installation connectors with s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector/socket WINSTA® MINI 3-poleThe WINSTA® MINI female connector/socket with protection against mismating supports rapid, correct installation. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work entirely without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in numerous possible uses. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid granular objects with a diameter of less than 1 mm in accordance with protection type IP40. Solutions like the WINSTA® MINI pluggable installation connectors with B coding are appropriate for process control, such as for lighting or within data networks. Particularly where space is tight, our smallest pluggable connection system, WINSTA® MINI, consistently displays its advantageous properties. It saves space, and, thanks to Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it additionally can be installed quickly, since the connection is low-maintenance and can be performed without screw connections.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently faster, more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system decreases assembly times and errors during installation at the construction site. Choose durability and quality – with protection type IP40 from WAGO makes the electrical installation of electrical components significantly easier. protection against mismating eliminates errorseasy tool-free operation, a wide range of coding optionswith B coding for use in process automation, such as lighting technology, for exampleflexible installation to save spacefast, secure installation
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | 13 A for 3-pole load |
|---|
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 14 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 14 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool, Push-in |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Solid conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.25 … 1 mm² / 22 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 mm² / 20 AWG |
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 24.2 mm / 0.953 inches |
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 39.85 mm / 1.569 inches |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 ⏚ 2 |
| Potential marking | 1 ⏚ 2 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Housing sheet thickness | 0.5 … 2 mm / 0.02 … 0.079 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Protection type | IP40 |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light green |
| Cover color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.14 MJ |
| Weight | 6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 (50) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143427722 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-02 |
| ETIM 9.0 | EC002566 |
| ETIM 10.0 | EC002566 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.