Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-754/064-000
Male connector/plug WINSTA® MINI rated current 16 AUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MINI male connector/plug rated current 16 A. The pluggab…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector/plug WINSTA® MINI rated current 16 AUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MINI male connector/plug rated current 16 A. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work entirely without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in numerous possible uses. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. Pluggable installation connectors with B coding from the WINSTA® MINI line are available in gray, light green, or pink, allowing you to distinguish different circuits, for example for pumps, lighting, or sun blinds. Your own pole marking is possible as well. Thanks to its particularly small dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is specifically suitable in very restricted spaces, i.e., for connections when very little room is available.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Choose quality and durability – with protection type IP20 from WAGO makes the electrical installation of electrical components visibly easier. protection against mismating eliminates errorseasy tool-free operation, a wide range of coding optionsfor automation controllerscustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | 13 A for 3-pole load10 A for 4-pole load |
|---|
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 12 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 12 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool, Push-in |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Solid conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.25 … 1 mm² / 22 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 mm² / 20 AWG |
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 4 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 28.6 mm / 1.126 inches |
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 39.85 mm / 1.569 inches |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | L 1L ⏚ 2L |
| Potential marking | L 1L ⏚ 2L |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Housing sheet thickness | 0.5 … 2 mm / 0.02 … 0.079 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.165 MJ |
| Weight | 6.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 (50) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143428026 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-02 |
| ETIM 9.0 | EC002566 |
| ETIM 10.0 | EC002566 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.