Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-743
Female connector/socket WINSTA® MINI rated current 16 AThe WINSTA® MINI female connector/socket B coding is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector/socket WINSTA® MINI rated current 16 AThe WINSTA® MINI female connector/socket B coding is the pluggable solution for your application in control cabinets, for lighting connections or on PCBs. WAGO pluggable installation connectors are useful when requirements repeat or are planned on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector is protected in accordance with protection type IP40. Users’ hands and tools will never come into contact with live elements. Solutions like the WINSTA® MINI pluggable installation connectors with B coding are suitable for applications related to process control, such as for lighting or in data networks. Thanks to its particularly small dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is very suitable in very tight spaces, i.e., for installations when very little room is available.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection type IP40 from WAGO. effective protection against mismatingconsistent IP40 protectionwith B coding for controllers such as sun blinds and lighting fixturesready for immediate useconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | 13 A for 3-pole load |
|---|
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 14 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 14 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool, Push-in |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Solid conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.25 … 1 mm² / 22 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 mm² / 20 AWG |
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 24.2 mm / 0.953 inches |
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 39.85 mm / 1.569 inches |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 3 |
| Potential marking | 1 2 3 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Housing sheet thickness | 0.5 … 2 mm / 0.02 … 0.079 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Protection type | IP40 |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Cover color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.137 MJ |
| Weight | 6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143427838 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-02 |
| ETIM 9.0 | EC002566 |
| ETIM 10.0 | EC002566 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.