Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-725
Female connector/socket WINSTA® MINI with protection against mismatingFor signal and power transmission: The WINSTA® MINI female connector/socket A coding. The pluggable installation connectors with s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector/socket WINSTA® MINI with protection against mismatingFor signal and power transmission: The WINSTA® MINI female connector/socket A coding. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology function entirely without screw connections. They allow flexible, error-free installation in a large number of possible uses. The mechanical coding and color coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with wires or tools if they are smaller than 1 mm in accordance with protection type IP40. Thanks to the color coding and mechanical A coding of WINSTA® MINI pluggable installation connectors, you can clearly distinguish different circuits. Thanks to its particularly minimal dimensions, our WINSTA® MINI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is very suitable in very restricted spaces, i.e., for installations when very little room is available.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases assembly times and installation errors at the construction site. Now you can also reduce installation costs without compromising safety and quality: with locking lever reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. pluggable installation connectors with protection against mismatingcompact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²suitable for any applicationexact dimensionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 13 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 13 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 12 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 12 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool, Push-in |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Solid conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.25 … 1 mm² / 22 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 mm² / 20 AWG |
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 5 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 35.5 mm / 1.398 inches |
| Height | 17.5 mm / 0.689 inches |
| Depth | 39.85 mm / 1.569 inches |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ 1 2 3 |
| Potential marking | N ⏚ 1 2 3 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Housing sheet thickness | 0.5 … 2 mm / 0.02 … 0.079 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Protection type | IP40 |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Cover color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.21 MJ |
| Weight | 9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454233525 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-02 |
| ETIM 9.0 | EC002566 |
| ETIM 10.0 | EC002566 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.