Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-713
Male connector/plug WINSTA® MINI with protection type IP20The WINSTA® MINI male connector/plug A coding supports fast, reliable installation. Our pluggable installation connectors with spring pressure…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector/plug WINSTA® MINI with protection type IP20The WINSTA® MINI male connector/plug A coding supports fast, reliable installation. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work entirely without screw connections. They allow resource-efficient, error-free installation in a large number of applications. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. Thanks to the color coding and mechanical A coding of WINSTA® MINI pluggable installation connectors, you can clearly distinguish different circuits. WINSTA® MINI is our response to the trend toward miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is primarily suited for lights, for example, since due to LED technology, these offer less and less space for the connection technology.WINSTA® MINI solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, even more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system reduces time spent on assembly and installation errors at the construction site. Now you can also reduce installation costs without compromising quality and safety: with marking eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. effective protection against mismatingcompact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²with A coding for a great number of usesready for immediate useconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 5 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 14 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 14 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool, Push-in |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² / 16 AWG |
| Solid conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Stranded conductor | 0.25 … 1 mm² / 22 … 18 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 0.75 mm² / 22 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 mm² / 20 AWG |
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
| Pole number | 3 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 4.4 mm / 0.173 inches |
|---|---|
| Width | 24.2 mm / 0.953 inches |
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 39.85 mm / 1.569 inches |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L |
| Potential marking | N ⏚ L |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Housing sheet thickness | 0.5 … 2 mm / 0.02 … 0.079 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Protection type | IP20; IP40 when mated |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Cover color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.141 MJ |
| Weight | 5.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (50) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454233464 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-02 |
| ETIM 9.0 | EC002566 |
| ETIM 10.0 | EC002566 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.