Fast delivery within 72 Hours
Wago 890-692
Cover WINSTA® MINI 2-poleThe cover from the WINSTA® MINI product line guarantees you the maximum flexibility in electrical installation. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover WINSTA® MINI 2-poleThe cover from the WINSTA® MINI product line guarantees you the maximum flexibility in electrical installation. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. WINSTA® MINI follows the trend towards miniaturisation. Our smallest pluggable connection system is especially suitable for lights, for instance, since as a result of LED technology; due to complex systems, these offer much less space for the connection technology.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® MINIThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus faster, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases assembly times and installation errors at the construction site. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. compact design for conductors with a cross-section up to 1.5 mm²rapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | The snap-in connectors must be relieved of tensile and transverse forces.A surface finish can influence the edge radius of the cutouts. This may affect the snap-in socket fit, so ensure an adequate fit before use. In addition, the punched edge should be on the inside for punched cutouts.The wings of the snap-in connectors must not be mechanically stressed for a long period before use (e.g., due to a pre-locking position). |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 2 |
|---|
Physical data
| Width | 21.6 mm / 0.85 inches |
|---|---|
| Height | 16 mm / 0.63 inches |
| Depth | 10.1 mm / 0.398 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Snap-in flange |
|---|---|
| Suitable | for cutout |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | white |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.036 MJ |
| Weight | 1.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454526504 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121721 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.